E-Switch TL3303F100QG
TL3303F100QG picture photo
Mfg. Part Number
TL3303F100QG
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
TL3303F100QG.pdf
Availability of TL3303F100QG
QUANTITY
TL3303F100QG Order Process
Ship out your order
Specifications of TL3303F100QG
Internal Part NumberEIS-TL3303F100QG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTL3303 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelTL3303FyyyQG.stpTL3303FyyyQG.stp
Standard Package1,500
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL3303
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount
Actuator Height off PCB, from Pins3.10mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StyleGull Wing
Outline6.20mm x 6.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force100gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL3303F100QG
Related LinksTL3303, TL3303F100QG Datasheet, E-Switch Distributor
TL3303F100QG Details Description
Related parts for TL3303F100QG
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 500CPR 3/8" datasheet.pdf
POT 47K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 100A DIN datasheet.pdf
M/F DSUB FILTER ADAPTER 15PIN datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 24VDC 92X25MM IP68 datasheet.pdf