Vishay/Sprague TL3D476K016C0150
TL3D476K016C0150 picture photo
Mfg. Part Number
TL3D476K016C0150
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
TL3D476K016C0150.pdf
Availability of TL3D476K016C0150
QUANTITY
TL3D476K016C0150 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL3D476K016C0150
Internal Part NumberEIS-TL3D476K016C0150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TL3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL3D476K016C0150
Related LinksTL3D476K, TL3D476K016C0150 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TL3D476K016C0150 Details Description
Related parts for TL3D476K016C0150
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MODULE SKT FOR 10X10 PM3 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN SOT343F datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTIPACPRO 3U HANDLES 2 PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf