| Internal Part Number | EIS-TL5001CDR | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Frequency - Max | 500kHz | |
| Duty Cycle | 100% | |
| Voltage - Supply | 3.6 V ~ 40 V | |
| Buck | Yes | |
| Boost | Yes | |
| Flyback | Yes | |
| Inverting | No | |
| Doubler | No | |
| Divider | No | |
| Cuk | No | |
| Isolated | No | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |