E-Switch TL59BF160Q
TL59BF160Q picture photo
Mfg. Part Number
TL59BF160Q
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
TL59BF160Q.pdf
Availability of TL59BF160Q
QUANTITY
TL59BF160Q Order Process
Ship out your order
Specifications of TL59BF160Q
Internal Part NumberEIS-TL59BF160Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTL59 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelTL59BFyyyQ.stp
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL59
PackagingTape & Box (TB)
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins9.50mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline6.20mm x 6.20mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL59BF160Q
Related LinksTL59B, TL59BF160Q Datasheet, E-Switch Distributor
TL59BF160Q Details Description
Related parts for TL59BF160Q
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 15MM 8POS GREEN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SW ROTARY DIP HEX ORANGE STRT 5V datasheet.pdf