Texas Instruments TL750M12QKVURQ1
TL750M12QKVURQ1 picture photo
Mfg. Part Number
TL750M12QKVURQ1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.75A TO252-3
Datasheet Download
TL750M12QKVURQ1.pdf
Availability of TL750M12QKVURQ1
QUANTITY
TL750M12QKVURQ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL750M12QKVURQ1
Internal Part NumberEIS-TL750M12QKVURQ1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationWire/Mold Compound Updates 12/Feb/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output750mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input13 V ~ 26 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL750M12QKVURQ1
Related LinksTL750M1, TL750M12QKVURQ1 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL750M12QKVURQ1 Details Description
Related parts for TL750M12QKVURQ1
IC MPU I386 20MHZ 100QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 44MM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 24POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC LNG HNG L datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf