Ohmite TL88K22R0
TL88K22R0 picture photo
Mfg. Part Number
TL88K22R0
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 22 OHM 10% 114W
Datasheet Download
TL88K22R0.pdf
Availability of TL88K22R0
QUANTITY
TL88K22R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of TL88K22R0
Internal Part NumberEIS-TL88K22R0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22
Tolerance±10%
Power (Watts)114W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.465" L x 1.012" W (88.00mm x 25.70mm)
Height-
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseModular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL88K22R0
Related LinksTL88, TL88K22R0 Datasheet, Ohmite Distributor
TL88K22R0 Details Description
Related parts for TL88K22R0
TERM BLOCK 7MM HORIZONT 3POS PCB datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
SW ROLL SPDT 20A SCRW TERM 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT 2MM T/H datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 360LPI STD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
ATTENUATOR 8DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 8.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DDR3 240P SMT ASSY datasheet.pdf
IC SWITCH SP12T 0.4-2.7GHZ 30QFN datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf