Ohmite TL88K240R
TL88K240R picture photo
Mfg. Part Number
TL88K240R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 240 OHM 10% 114W
Datasheet Download
TL88K240R.pdf
Availability of TL88K240R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TL88K240R Order Process
Ship out your order
Specifications of TL88K240R
Internal Part NumberEIS-TL88K240R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±10%
Power (Watts)114W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.465" L x 1.012" W (88.00mm x 25.70mm)
Height-
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseModular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL88K240R
Related LinksTL88, TL88K240R Datasheet, Ohmite Distributor
TL88K240R Details Description
Related parts for TL88K240R
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 7-5NS 80QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1808 datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
K TYPE STAINLESS STEEL .125 datasheet.pdf
RES 27 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
3/4" EXT CORNER 1" BEND IVORY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf