Ohmite TL88K240R
TL88K240R picture photo
Mfg. Part Number
TL88K240R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 240 OHM 10% 114W
Datasheet Download
TL88K240R.pdf
Availability of TL88K240R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TL88K240R Order Process
Ship out your order
Specifications of TL88K240R
Internal Part NumberEIS-TL88K240R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±10%
Power (Watts)114W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.465" L x 1.012" W (88.00mm x 25.70mm)
Height-
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseModular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL88K240R
Related LinksTL88, TL88K240R Datasheet, Ohmite Distributor
TL88K240R Details Description
Related parts for TL88K240R
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RING INSULKRIMP EXPD datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.99 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 105NS 56TSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf