Ohmite TL88K2K70E
TL88K2K70E picture photo
Mfg. Part Number
TL88K2K70E
Brief Description
RES CHAS MNT 2.7K OHM 10% 114W
Datasheet Download
TL88K2K70E.pdf
Availability of TL88K2K70E
QUANTITY
TL88K2K70E Order Process
Ship out your order
Specifications of TL88K2K70E
Internal Part NumberEIS-TL88K2K70E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±10%
Power (Watts)114W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.465" L x 1.012" W (88.00mm x 25.70mm)
Height-
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL88K2K70E
Related LinksTL88K, TL88K2K70E Datasheet, Ohmite Distributor
TL88K2K70E Details Description
Related parts for TL88K2K70E
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
50MM 1.9685" RED SQUARES datasheet.pdf
SL 5.08HC/03/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 14POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 600W datasheet.pdf