Texas Instruments TLC2274AIPW
TLC2274AIPW picture photo
Mfg. Part Number
TLC2274AIPW
Brief Description
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14TSSOP
Datasheet Download
TLC2274AIPW.pdf
Availability of TLC2274AIPW
QUANTITY
TLC2274AIPW Order Process
Ship out your order
Specifications of TLC2274AIPW
Internal Part NumberEIS-TLC2274AIPW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire Revision A 04/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
SeriesLinCMOS™
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate3.6 V/µs
Gain Bandwidth Product2.25MHz
Voltage - Input Offset300µV
Current - Supply4.8mA
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.4 V ~ 16 V, ±2.2 V ~ 8 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLC2274AIPW
Related LinksTLC22, TLC2274AIPW Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLC2274AIPW Details Description
Related parts for TLC2274AIPW
IC SRAM 9MBIT 250MHZ 256FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 960MA 70 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADF7022 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.118" (3.00mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU .47UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf