Texas Instruments TLC272CPWRG4
TLC272CPWRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TLC272CPWRG4
Brief Description
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
TLC272CPWRG4.pdf
Availability of TLC272CPWRG4
QUANTITY
TLC272CPWRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLC272CPWRG4
Internal Part NumberEIS-TLC272CPWRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED General Illumination Solutions
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageTLC272CPWRG4 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesLinCMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output Type-
Slew Rate5.3 V/µs
Gain Bandwidth Product2.2MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.7pA
Voltage - Input Offset1.1mV
Current - Supply1.9mA
Current - Output / Channel30mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)3 V ~ 16 V, ±1.5 V ~ 8 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLC272CPWRG4
Related LinksTLC272, TLC272CPWRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLC272CPWRG4 Details Description
Related parts for TLC272CPWRG4
RES ARRAY 7 RES 2.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
LED YLW 590NM WTR CLR LOPRO SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 25.4MMX55M datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN 5VOUT datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf