Vishay Semiconductor/Opto Division TLHR6200
TLHR6200 picture photo
Mfg. Part Number
TLHR6200
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
TLHR6200.pdf
Availability of TLHR6200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TLHR6200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLHR6200
Internal Part NumberEIS-TLHR6200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorRed
Lens Color-
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating50mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test10mA
Viewing Angle28°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant619nm
Wavelength - Peak635nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package5mm
Size / Dimension-
Height (Max)9.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLHR6200
Related LinksTLHR, TLHR6200 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
TLHR6200 Details Description
Related parts for TLHR6200
REG ISR 14A 5VIN ADJ SMD 12-SIP datasheet.pdf
IC CONTROLLER NV 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.75K OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.2A 186 MOHM datasheet.pdf
DISC-WIRE CRIMP ADJ datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf