Vishay Semiconductor/Opto Division TLHY5401
TLHY5401 picture photo
Mfg. Part Number
TLHY5401
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
TLHY5401.pdf
Availability of TLHY5401
QUANTITY
TLHY5401 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLHY5401
Internal Part NumberEIS-TLHY5401
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesTLH.54
PackagingBulk
ColorYellow
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating12mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.4V
Current - Test10mA
Viewing Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant588nm
Wavelength - Peak585nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 3/4
Size / Dimension-
Height (Max)12.80mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLHY5401
Related LinksTLHY, TLHY5401 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
TLHY5401 Details Description
Related parts for TLHY5401
IC MCU 8BIT 7KB EPROM 28CDIP datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
CONN FPC 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
4994-14 WIRE CRIMP PUNCH datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 100'CRIMP NM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf