AVX Corporation TLJR476M006R3200
TLJR476M006R3200 picture photo
Mfg. Part Number
TLJR476M006R3200
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 0805
Datasheet Download
TLJR476M006R3200.pdf
Availability of TLJR476M006R3200
QUANTITY
TLJR476M006R3200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLJR476M006R3200
Internal Part NumberEIS-TLJR476M006R3200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTLJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLJR476M006R3200
Related LinksTLJR476M, TLJR476M006R3200 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TLJR476M006R3200 Details Description
Related parts for TLJR476M006R3200
INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH SMD datasheet.pdf