AVX Corporation TLJT337M004R2700
TLJT337M004R2700 picture photo
Mfg. Part Number
TLJT337M004R2700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 4V 20% 1210
Datasheet Download
TLJT337M004R2700.pdf
Availability of TLJT337M004R2700
QUANTITY
TLJT337M004R2700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLJT337M004R2700
Internal Part NumberEIS-TLJT337M004R2700
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTLJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLJT337M004R2700
Related LinksTLJT337M, TLJT337M004R2700 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TLJT337M004R2700 Details Description
Related parts for TLJT337M004R2700
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 12POS TIN PCB datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82.5M OHM 10% 100W datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND CLEAR 50' datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf