Vishay Semiconductor/Opto Division TLMS3100-GS08
TLMS3100-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TLMS3100-GS08
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 2SMD
Datasheet Download
TLMS3100-GS08.pdf
Availability of TLMS3100-GS08
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TLMS3100-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLMS3100-GS08
Internal Part NumberEIS-TLMS3100-GS08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens Color-
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating7.5mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test10mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant630nm
Wavelength - Peak640nm
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max)1.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLMS3100-GS08
Related LinksTLMS31, TLMS3100-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
TLMS3100-GS08 Details Description
Related parts for TLMS3100-GS08
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
PCIE KIT W/S II GX EP2SGX90N datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SO datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD LP 20-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 10A 14 datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf