AVX Corporation TLNN476M010R6000
TLNN476M010R6000 picture photo
Mfg. Part Number
TLNN476M010R6000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
TLNN476M010R6000.pdf
Availability of TLNN476M010R6000
QUANTITY
TLNN476M010R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLNN476M010R6000
Internal Part NumberEIS-TLNN476M010R6000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTLN
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLNN476M010R6000
Related LinksTLNN476M, TLNN476M010R6000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TLNN476M010R6000 Details Description
Related parts for TLNN476M010R6000
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL LOW 20PPM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf