AVX Corporation TLNN476M010R6000
TLNN476M010R6000 picture photo
Mfg. Part Number
TLNN476M010R6000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
TLNN476M010R6000.pdf
Availability of TLNN476M010R6000
QUANTITY
TLNN476M010R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLNN476M010R6000
Internal Part NumberEIS-TLNN476M010R6000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTLN
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLNN476M010R6000
Related LinksTLNN476M, TLNN476M010R6000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TLNN476M010R6000 Details Description
Related parts for TLNN476M010R6000
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf