Texas Instruments TLV1012-15YDCR
TLV1012-15YDCR picture photo
Mfg. Part Number
TLV1012-15YDCR
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Audio
Brief Description
IC AMP AUD MICROPHONE 4DSBGA
Datasheet Download
TLV1012-15YDCR.pdf
Availability of TLV1012-15YDCR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TLV1012-15YDCR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV1012-15YDCR
Internal Part NumberEIS-TLV1012-15YDCR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Audio
SeriesNanoStar™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClass AB
Output Type1-Channel (Mono)
Max Output Power x Channels @ Load-
Voltage - Supply2 V ~ 5 V
FeaturesMicrophone
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package4-DSBGA NanoStar™
Package / Case4-XFBGA, DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV1012-15YDCR
Related LinksTLV1012, TLV1012-15YDCR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV1012-15YDCR Details Description
Related parts for TLV1012-15YDCR
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT HF SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX J1708 HALF DUPLEX 8-SOIC datasheet.pdf
IC SUPPLY MON W/RESET 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
1.25MM JMPR 203 LGT TYPE A 7POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 84W datasheet.pdf