Texas Instruments TLV1117-18CDCYR
TLV1117-18CDCYR picture photo
Mfg. Part Number
TLV1117-18CDCYR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223
Datasheet Download
TLV1117-18CDCYR.pdf
Availability of TLV1117-18CDCYR
QUANTITY
TLV1117-18CDCYR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV1117-18CDCYR
Internal Part NumberEIS-TLV1117-18CDCYR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly/Test Site 22/Nov/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - Input3.2 V ~ 15 V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature0°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV1117-18CDCYR
Related LinksTLV1117, TLV1117-18CDCYR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV1117-18CDCYR Details Description
Related parts for TLV1117-18CDCYR
IC COMPARATOR OD 16-SOIC datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS RT ANG SMD TIN datasheet.pdf
IC HEX VOLT-LVL SHIFTER 16-SOIC datasheet.pdf
BOX ALUMINUM BLACK 5"L X 2.44"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AA datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf