Texas Instruments TLV1117-25IKVURG3
TLV1117-25IKVURG3 picture photo
Mfg. Part Number
TLV1117-25IKVURG3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.8A TO252-3
Datasheet Download
TLV1117-25IKVURG3.pdf
Availability of TLV1117-25IKVURG3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TLV1117-25IKVURG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV1117-25IKVURG3
Internal Part NumberEIS-TLV1117-25IKVURG3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - Input3.9 V ~ 15 V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV1117-25IKVURG3
Related LinksTLV1117-, TLV1117-25IKVURG3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV1117-25IKVURG3 Details Description
Related parts for TLV1117-25IKVURG3
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED COB CXA2520 3500K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.9 NF 10% 1000VDC datasheet.pdf
26500 61C 61#20 S RECP SS LC datasheet.pdf
6800UF 25V 22X30 datasheet.pdf