Texas Instruments TLV2217-33PWR
TLV2217-33PWR picture photo
Mfg. Part Number
TLV2217-33PWR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 20TSSOP
Datasheet Download
TLV2217-33PWR.pdf
Availability of TLV2217-33PWR
QUANTITY
TLV2217-33PWR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV2217-33PWR
Internal Part NumberEIS-TLV2217-33PWR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV2217-33PWR
Related LinksTLV221, TLV2217-33PWR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV2217-33PWR Details Description
Related parts for TLV2217-33PWR
FUSE HLDR CART 250V 30A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 6.80K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf