Texas Instruments TLV2541CDGKR
TLV2541CDGKR picture photo
Mfg. Part Number
TLV2541CDGKR
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC 12BIT 200 KSPS ADC S/O 8VSSOP
Datasheet Download
TLV2541CDGKR.pdf
Availability of TLV2541CDGKR
QUANTITY
TLV2541CDGKR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV2541CDGKR
Internal Part NumberEIS-TLV2541CDGKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Basics
Manufacturer Product PageTLV2541CDGKR Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)200k
Number of Inputs1
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceSPI
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV2541CDGKR
Related LinksTLV254, TLV2541CDGKR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV2541CDGKR Details Description
Related parts for TLV2541CDGKR
CONN RECEPT 3POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE COMPACT EMI 16A datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWES datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 20A datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf