Texas Instruments TLV3012AIDBVT
TLV3012AIDBVT picture photo
Mfg. Part Number
TLV3012AIDBVT
Manufacturer
Product Category
Linear - Comparators
Brief Description
IC COMPARATOR 1.8V W/REF SOT23-6
Datasheet Download
TLV3012AIDBVT.pdf
Availability of TLV3012AIDBVT
QUANTITY
TLV3012AIDBVT Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV3012AIDBVT
Internal Part NumberEIS-TLV3012AIDBVT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageTLV3012AIDBVT Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Comparators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Typewith Voltage Reference
Number of Elements1
Output TypePush-Pull
Voltage - Supply, Single/Dual (±)1.8 V ~ 5.5 V
Voltage - Input Offset (Max)12mV @ 5.5V
Current - Input Bias (Max)10pA @ 5.5V
Current - Output (Typ)-
Current - Quiescent (Max)5µA
CMRR, PSRR (Typ)74dB CMRR, 80dB PSRR
Propagation Delay (Max)13.5µs
Hysteresis-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSOT-23-6
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV3012AIDBVT
Related LinksTLV301, TLV3012AIDBVT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV3012AIDBVT Details Description
Related parts for TLV3012AIDBVT
PROGRAMMER ADAPTER 20 PIN J-LEAD datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 14CDIP datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 9.5X457.2MM RECT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MT SLD POT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf