Texas Instruments TLV5618AQDR
TLV5618AQDR picture photo
Mfg. Part Number
TLV5618AQDR
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 12BIT SERIAL DUAL 8-SOIC
Datasheet Download
TLV5618AQDR.pdf
Availability of TLV5618AQDR
QUANTITY
TLV5618AQDR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV5618AQDR
Internal Part NumberEIS-TLV5618AQDR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Basics
Manufacturer Product PageTLV5618AQDR Specifications
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time3µs
Number of Bits12
Data InterfaceSPI
Number of Converters2
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Number of Outputs and Type2 Voltage
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV5618AQDR
Related LinksTLV56, TLV5618AQDR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV5618AQDR Details Description
Related parts for TLV5618AQDR
RES SMD 110K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 80A 0.8375-1.6V OUT datasheet.pdf
RES SMD 1.29KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 1.5A SMT5 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 40MA 81 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 2-ROWS-R datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf