Vishay Semiconductor/Diodes Division TLZ10B-GS18
TLZ10B-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TLZ10B-GS18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80
Datasheet Download
TLZ10B-GS18.pdf
Availability of TLZ10B-GS18
QUANTITY
TLZ10B-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLZ10B-GS18
Internal Part NumberEIS-TLZ10B-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr40nA @ 8.94V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80 MiniMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLZ10B-GS18
Related LinksTLZ10, TLZ10B-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TLZ10B-GS18 Details Description
Related parts for TLZ10B-GS18
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A D2PAK datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 150W TO247 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf