Vishay Semiconductor/Diodes Division TLZ20B-GS18
TLZ20B-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TLZ20B-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80
Datasheet Download
TLZ20B-GS18.pdf
Availability of TLZ20B-GS18
QUANTITY
TLZ20B-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLZ20B-GS18
Internal Part NumberEIS-TLZ20B-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr40nA @ 17.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLZ20B-GS18
Related LinksTLZ20, TLZ20B-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TLZ20B-GS18 Details Description
Related parts for TLZ20B-GS18
RES SMD 4.99KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC RED datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 220POS 11ROW RT ANG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 8" 2A MED datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A 8VSON datasheet.pdf