Vishay Semiconductor/Diodes Division TLZ27D-GS18
TLZ27D-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TLZ27D-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80
Datasheet Download
TLZ27D-GS18.pdf
Availability of TLZ27D-GS18
QUANTITY
TLZ27D-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLZ27D-GS18
Internal Part NumberEIS-TLZ27D-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr40nA @ 25V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLZ27D-GS18
Related LinksTLZ27, TLZ27D-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TLZ27D-GS18 Details Description
Related parts for TLZ27D-GS18
PILOT LIGHT SQUARE RED 110VAC datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 635MA 240 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 8NH 3A SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 200V 2A SOT89 datasheet.pdf