Vishay Semiconductor/Diodes Division TLZ36B-GS08
TLZ36B-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TLZ36B-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80
Datasheet Download
TLZ36B-GS08.pdf
Availability of TLZ36B-GS08
QUANTITY
TLZ36B-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLZ36B-GS08
Internal Part NumberEIS-TLZ36B-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)75 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr40nA @ 31.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLZ36B-GS08
Related LinksTLZ36, TLZ36B-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TLZ36B-GS08 Details Description
Related parts for TLZ36B-GS08
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 22AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 8241A datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf