Vishay Semiconductor/Diodes Division TLZ36C-GS08
TLZ36C-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TLZ36C-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80
Datasheet Download
TLZ36C-GS08.pdf
Availability of TLZ36C-GS08
QUANTITY
TLZ36C-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLZ36C-GS08
Internal Part NumberEIS-TLZ36C-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)75 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr40nA @ 31.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLZ36C-GS08
Related LinksTLZ36, TLZ36C-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TLZ36C-GS08 Details Description
Related parts for TLZ36C-GS08
IC OPAMP CFA 2GHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A DDPAK datasheet.pdf
IC HALL SENSOR LINEAR SSO-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RV INVERTER datasheet.pdf
NEOPRENE 4/10 METER datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 40POS datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
37P M R/A .370 4-40 370PF datasheet.pdf