Vishay Semiconductor/Diodes Division TLZ5V6C-GS18
TLZ5V6C-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TLZ5V6C-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80
Datasheet Download
TLZ5V6C-GS18.pdf
Availability of TLZ5V6C-GS18
QUANTITY
TLZ5V6C-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLZ5V6C-GS18
Internal Part NumberEIS-TLZ5V6C-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)13 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLZ5V6C-GS18
Related LinksTLZ5V6, TLZ5V6C-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TLZ5V6C-GS18 Details Description
Related parts for TLZ5V6C-GS18
IGBT 600V 28A 167W D2PAK datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 270 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT BNC SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 28MM BLUE datasheet.pdf
8302-111 SPRING datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 20COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf