Vishay Semiconductor/Diodes Division TLZ7V5A-GS08
TLZ7V5A-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TLZ7V5A-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD80
Datasheet Download
TLZ7V5A-GS08.pdf
Availability of TLZ7V5A-GS08
QUANTITY
TLZ7V5A-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLZ7V5A-GS08
Internal Part NumberEIS-TLZ7V5A-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 6.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLZ7V5A-GS08
Related LinksTLZ7V5, TLZ7V5A-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TLZ7V5A-GS08 Details Description
Related parts for TLZ7V5A-GS08
RES SMD 1.1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf