Hirose Electric Co Ltd TM2REA-2408(50)
TM2REA-2408(50) picture photo
Mfg. Part Number
TM2REA-2408(50)
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD
Datasheet Download
TM2REA-2408(50).pdf
Availability of TM2REA-2408(50)
QUANTITY
TM2REA-2408(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of TM2REA-2408(50)
Internal Part NumberEIS-TM2REA-2408(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesTM-DS
PackagingBulk
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts6p2c (RJ11)
Number of Ports4
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingUnshielded
Ratings-
FeaturesBoard Lock, Panel Stops
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionUp
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM2REA-2408(50)
Related LinksTM2REA-, TM2REA-2408(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
TM2REA-2408(50) Details Description
Related parts for TM2REA-2408(50)
DIODE GEN PURP 600V 15A DOP3I datasheet.pdf
RELAY SSR 30A 240VAC AC OUT DIN datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 28V 30W TO272-16 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RACK - FILTER GRILL BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PAC-S300-HE40 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf