| Internal Part Number | EIS-TM3B226M6R3EBA | |
| PCN Design/Specification | Adding of Halogen Free Id 23/Dec/2014 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Capacitance | 22µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage - Rated | 6.3V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2 Ohm | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1411 (3528 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) | |