| Internal Part Number | EIS-TM3E107M016CBA | |
| PCN Design/Specification | Adding of Halogen Free Id 23/Dec/2014 | |
| Standard Package | 400 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Series | TANTAMOUNT® TM3 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage - Rated | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600 mOhm | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.169" (4.30mm) | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | E | |
| Features | High Reliability | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TM3E107M016CBA | |
| Related Links | TM3E107, TM3E107M016CBA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor | |
 | 0819-62K | FIXED IND 39UH 83.5MA 6.8 OHM TH | datasheet.pdf | |