Texas Instruments TM4C1297NCZADI3R
TM4C1297NCZADI3R picture photo
Mfg. Part Number
TM4C1297NCZADI3R
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 212BGA
Datasheet Download
TM4C1297NCZADI3R.pdf
Availability of TM4C1297NCZADI3R
QUANTITY
TM4C1297NCZADI3R Order Process
Ship out your order
Specifications of TM4C1297NCZADI3R
Internal Part NumberEIS-TM4C1297NCZADI3R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTiva C Series TM4C129x ESD Guidelines
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageTM4C1297NCZADI3R Specifications
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesTiva™ C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M4F
Core Size32-Bit
Speed120MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motion Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O140
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size6K x 8
RAM Size256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.97 V ~ 3.63 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case212-VFBGA
Supplier Device Package212-NFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM4C1297NCZADI3R
Related LinksTM4C1297, TM4C1297NCZADI3R Datasheet, Texas Instruments Distributor
TM4C1297NCZADI3R Details Description
Related parts for TM4C1297NCZADI3R
SOCKET ADAPTER FOR PLCC44 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN FRONT CAP 26POS SKT HOUSING datasheet.pdf
CCS LIGHTING CABLE datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IDC PROTECTOR 5POS 24AWG datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf