Texas Instruments TM4C1297NCZADI3R
TM4C1297NCZADI3R picture photo
Mfg. Part Number
TM4C1297NCZADI3R
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 212BGA
Datasheet Download
TM4C1297NCZADI3R.pdf
Availability of TM4C1297NCZADI3R
QUANTITY
TM4C1297NCZADI3R Order Process
Ship out your order
Specifications of TM4C1297NCZADI3R
Internal Part NumberEIS-TM4C1297NCZADI3R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTiva C Series TM4C129x ESD Guidelines
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageTM4C1297NCZADI3R Specifications
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesTiva™ C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M4F
Core Size32-Bit
Speed120MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motion Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O140
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size6K x 8
RAM Size256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.97 V ~ 3.63 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case212-VFBGA
Supplier Device Package212-NFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM4C1297NCZADI3R
Related LinksTM4C1297, TM4C1297NCZADI3R Datasheet, Texas Instruments Distributor
TM4C1297NCZADI3R Details Description
Related parts for TM4C1297NCZADI3R
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 100V AXIAL datasheet.pdf
IC 10BIT 200KSPS AD S/O 20-TSSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .045W STER 14TSSOP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
SENSOR DIFF/REF 2M datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf