Copal Electronics TM7EP201
TM7EP201 picture photo
Mfg. Part Number
TM7EP201
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
TM7EP201.pdf
Availability of TM7EP201
QUANTITY
TM7EP201 Order Process
Ship out your order
Specifications of TM7EP201
Internal Part NumberEIS-TM7EP201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelTM7EP201
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTM-7
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns3
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.283" Dia x 0.272" H (7.20mm x 6.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM7EP201
Related LinksTM7E, TM7EP201 Datasheet, Copal Electronics Distributor
TM7EP201 Details Description
Related parts for TM7EP201
DUCT SLOT TYPE F PVC LT GRY datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST TTL N-INV 6ULLGA datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 484UBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf