Vishay/Sprague TM8R106K016UBA
TM8R106K016UBA picture photo
Mfg. Part Number
TM8R106K016UBA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 0805
Datasheet Download
TM8R106K016UBA.pdf
Availability of TM8R106K016UBA
QUANTITY
TM8R106K016UBA Order Process
Ship out your order
Specifications of TM8R106K016UBA
Internal Part NumberEIS-TM8R106K016UBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTM8 Series: High Reliability Tantalum Capacitors
Featured ProductTM8 Series Tantalum Capacitors
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMICROTAN® TM8
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.053" W (2.06mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.57mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesHigh Reliability
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM8R106K016UBA
Related LinksTM8R106, TM8R106K016UBA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TM8R106K016UBA Details Description
Related parts for TM8R106K016UBA
IDC CABLE - MKR16K/MC16M/MPD16K datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf