Vishay/Sprague TM8R106K016UBA
TM8R106K016UBA picture photo
Mfg. Part Number
TM8R106K016UBA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 0805
Datasheet Download
TM8R106K016UBA.pdf
Availability of TM8R106K016UBA
QUANTITY
TM8R106K016UBA Order Process
Ship out your order
Specifications of TM8R106K016UBA
Internal Part NumberEIS-TM8R106K016UBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTM8 Series: High Reliability Tantalum Capacitors
Featured ProductTM8 Series Tantalum Capacitors
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMICROTAN® TM8
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.053" W (2.06mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.57mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesHigh Reliability
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM8R106K016UBA
Related LinksTM8R106, TM8R106K016UBA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TM8R106K016UBA Details Description
Related parts for TM8R106K016UBA
VOLT DETECT IC CMOS IV 3.8V TO92 datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
KIT DEV ZIGBIT 900 COMPLETE 1YR datasheet.pdf
CORD COIL SGL-ENDED 6-6 WHITE 7' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf