Vishay/Dale TMC010100R0FE02
TMC010100R0FE02 picture photo
Mfg. Part Number
TMC010100R0FE02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 12.5W
Datasheet Download
TMC010100R0FE02.pdf
Availability of TMC010100R0FE02
QUANTITY
TMC010100R0FE02 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMC010100R0FE02
Internal Part NumberEIS-TMC010100R0FE02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTMC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)12.5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMC010100R0FE02
Related LinksTMC0101, TMC010100R0FE02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TMC010100R0FE02 Details Description
Related parts for TMC010100R0FE02
FUSE SLO .500A 600V TELCOM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
4 ADC/8 DAC with PLL, 192 kHz, 24 Bit CODEC IC datasheet.pdf