Taiyo Yuden TMK105SD102KV-F
TMK105SD102KV-F picture photo
Mfg. Part Number
TMK105SD102KV-F
Brief Description
CAP CER 1000PF 25V 0402
Datasheet Download
TMK105SD102KV-F.pdf
Availability of TMK105SD102KV-F
QUANTITY
TMK105SD102KV-F Order Process
Ship out your order
Specifications of TMK105SD102KV-F
Internal Part NumberEIS-TMK105SD102KV-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCFCAP™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature Coefficient-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Distortion
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMK105SD102KV-F
Related LinksTMK105S, TMK105SD102KV-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
TMK105SD102KV-F Details Description
Related parts for TMK105SD102KV-F
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 0.15% 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
E1 DIE 198095031 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STKS P 50OHM 200C datasheet.pdf