Taiyo Yuden TMK316SD104KL-T
TMK316SD104KL-T picture photo
Mfg. Part Number
TMK316SD104KL-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 25V 1206
Datasheet Download
TMK316SD104KL-T.pdf
Availability of TMK316SD104KL-T
QUANTITY
TMK316SD104KL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TMK316SD104KL-T
Internal Part NumberEIS-TMK316SD104KL-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCFCAP™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature Coefficient-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Distortion
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMK316SD104KL-T
Related LinksTMK316S, TMK316SD104KL-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
TMK316SD104KL-T Details Description
Related parts for TMK316SD104KL-T
CONN TERM BLOCK 6.35MM 6POS BK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
IC CLK RCVR 2OUT SMPTE 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 45A POWERDI datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf