Samtec, Inc. TMM-126-01-G-D-SM
TMM-126-01-G-D-SM picture photo
Mfg. Part Number
TMM-126-01-G-D-SM
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 52POS DUAL 2MM SMD
Datasheet Download
TMM-126-01-G-D-SM.pdf
Availability of TMM-126-01-G-D-SM
QUANTITY
TMM-126-01-G-D-SM Order Process
Ship out your order
Specifications of TMM-126-01-G-D-SM
Internal Part NumberEIS-TMM-126-01-G-D-SM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRugged/Power Connectors
Board-to-Board Connectors
Featured ProductHi Reliability, Rugged Tiger Eye System
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTMM
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions52
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.126" (3.20mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMM-126-01-G-D-SM
Related LinksTMM-126-, TMM-126-01-G-D-SM Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TMM-126-01-G-D-SM Details Description
Related parts for TMM-126-01-G-D-SM
RES SMD 8.66KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
PP006 GND PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 150MHZ 6CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1200W datasheet.pdf