Samtec, Inc. TMM-126-01-T-S
TMM-126-01-T-S picture photo
Mfg. Part Number
TMM-126-01-T-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 26POS SNGL 2MM T/H
Datasheet Download
TMM-126-01-T-S.pdf
Availability of TMM-126-01-T-S
QUANTITY
TMM-126-01-T-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TMM-126-01-T-S
Internal Part NumberEIS-TMM-126-01-T-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRugged/Power Connectors
Board-to-Board Connectors
Featured ProductBoard-To-Board Interconnect Systems
Hi Reliability, Rugged Tiger Eye System
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFleXYZ™ TMM
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.126" (3.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMM-126-01-T-S
Related LinksTMM-126, TMM-126-01-T-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TMM-126-01-T-S Details Description
Related parts for TMM-126-01-T-S
RES SMD 120K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MODULE MALE 1POS SCREW datasheet.pdf
IC DGTL POT 128POS 10K 20TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf