Littelfuse TMOV20R140M
TMOV20R140M picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R140M
Brief Description
VARISTOR 200V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R140M.pdf
Availability of TMOV20R140M
QUANTITY
TMOV20R140M Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R140M
Internal Part NumberEIS-TMOV20R140M
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Energy110J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R140M
Related LinksTMOV2, TMOV20R140M Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R140M Details Description
Related parts for TMOV20R140M
IC CTRLR DDR DRAM, SDRAM 28QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 681 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TRANS PNP 160V 1.5A TP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 236POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 220MA 4.3 OHM SMD datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 2.5MM datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W .02% AXIAL datasheet.pdf