Littelfuse TMOV20R300ML2T7
TMOV20R300ML2T7 picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R300ML2T7
Brief Description
VARISTOR 423V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R300ML2T7.pdf
Availability of TMOV20R300ML2T7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV20R300ML2T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R300ML2T7
Internal Part NumberEIS-TMOV20R300ML2T7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy250J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R300ML2T7
Related LinksTMOV20R, TMOV20R300ML2T7 Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R300ML2T7 Details Description
Related parts for TMOV20R300ML2T7
CONN HEADER 3POS .100" STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SMART TWEEZERS WITH STRAIGHT TIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO220AA datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ADJ 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
GDT 470V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf