Littelfuse TMOV20R385M
TMOV20R385M picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R385M
Brief Description
VARISTOR 558V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R385M.pdf
Availability of TMOV20R385M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV20R385M Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R385M
Internal Part NumberEIS-TMOV20R385M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)558V
Varistor Voltage (Typ)620V
Varistor Voltage (Max)682V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts385VAC
Maximum DC Volts505VDC
Energy300J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R385M
Related LinksTMOV2, TMOV20R385M Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R385M Details Description
Related parts for TMOV20R385M
FERRITE CYLINDER CLAMP-ON 4.5MM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE MINI 18LB 4" datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10DFN datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 2CH HD 48-LQFP datasheet.pdf
RES 14.1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 2KVDC RAD datasheet.pdf
CARD MARKER B datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 14A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf