Littelfuse TMOV20R460MP
TMOV20R460MP picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R460MP
Brief Description
VARISTOR 675V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R460MP.pdf
Availability of TMOV20R460MP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV20R460MP Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R460MP
Internal Part NumberEIS-TMOV20R460MP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts610VDC
Energy360J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R460MP
Related LinksTMOV20, TMOV20R460MP Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R460MP Details Description
Related parts for TMOV20R460MP
OPTO SENSOR 5MM SLOT LIGHT-ON datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 16A DIRECTFET datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-SOIC datasheet.pdf
SATA IDT-LATCH TO PIGTAIL 4PINS datasheet.pdf
Crystal 44.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
CONN HDR 123POS 1.27MM T/H datasheet.pdf