Littelfuse TMOV20RP230EL2B7
TMOV20RP230EL2B7 picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20RP230EL2B7
Brief Description
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20RP230EL2B7.pdf
Availability of TMOV20RP230EL2B7
QUANTITY
TMOV20RP230EL2B7 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20RP230EL2B7
Internal Part NumberEIS-TMOV20RP230EL2B7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy160J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20RP230EL2B7
Related LinksTMOV20RP, TMOV20RP230EL2B7 Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20RP230EL2B7 Details Description
Related parts for TMOV20RP230EL2B7
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 8.27" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MPU I.MX6DL 800MHZ 624MAPBGA datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf